Kolik kalorií má med?

1. Med:

  • Jedna lžíce medu (přibližně 21 gramů) má kolem 64 kalorií. Navíc k energii poskytuje i vitamíny, minerály a antioxidanty, což z něj činí sladidlo s dodatečnými výhodami pro zdraví.

2. Cukr:

  • Jedna lžíce cukru (přibližně 12,5 gramu) má přibližně 49 kalorií. Cukr je většinou energicky silný a poskytuje pouze prázdné kalorie bez dalších nutričních přínosů.

3. Stévie:

  • Stévie, přírodní sladidlo pocházející z listů rostliny Stevia, je velmi nízkokalorické. Jedna lžička stévie (přibližně 4 gramy) může obsahovat méně než 1 kalorii, což je vynikající volba pro ty, kteří sledují svůj příjem kalorií nebo mají citlivost na glukózu.

4. Javorový sirup:

  • Javorový sirup je sladidlo vyrobené z mízy javorových stromů. Jedna lžíce javorového sirupu (přibližně 20 gramů) obsahuje přibližně 52 kalorií. Je důležité poznamenat, že javorový sirup má vyšší obsah sacharidů než med.

5. Agávový nečištěný sirup:

  • Agávový nečištěný sirup je sladidlo získávané z agávové rostliny. Jedna lžíce (přibližně 21 gramů) obsahuje přibližně 60 kalorií, přičemž je často sladší než cukr, znamená to tedy, že jej můžete použít méně.

6. Cukr ve stévii:

  • Cukr ve stévii je sladidlo vytvořené kombinací stévie a přírodních cukrů. Jedna lžíce (přibližně 12,5 gramu) může obsahovat kolem 15 kalorií, což je stále méně než v běžném cukru.

Hlavní pojmy pro porovnání:

  • Při srovnání sladidel je důležité brát v úvahu nejen kalorie, ale i další faktory, jako je obsah sacharidů, vlákniny a potenciální prospěšné látky.

Celkově vzato, volba sladidla závisí na osobních preferencích, zdravotních cílech a citlivosti na cukr. Med, s přidanými výhodami pro zdraví, je atraktivní volbou, zároveň však jiná nízkokalorická sladidla jsou vhodnější pro ty, kteří chtějí minimalizovat příjem kalorií. Je vždy dobré být si vědom výhod a omezení každého sladidla, a vybírat s ohledem na celkovou stravu a individuální potřeby.

Medík od našich včelek si můžete zakoupit zde.

Rádi byste dostali novinky z našeho úlu, jako první? Zanechte nám váš e-mail a my vám je jednou za týden pošleme.