Zavíječ voskový a zámor / podmor v apiterapii
Zavíječ voskový vlastně není včelí produkt, ale úzce se včelami souvisí. Jedná se o drobného motýla, který nám včelařům řádně ztrpčuje život. Především tím, že nám uskladněné souše dokáže řádně zdecimovat. Je ovšem zajímavé, že od té doby, co jsem začala vyrábět vlastní tinkturu ze zavíječe, tak ho v uskladněném díle moc nemám. Skoro bych řekla, že si to navzájem řekli, a tudíž mám velký problém, z čeho dělat tinkturu.
Tinktura se dělá z larev, pavučin a výkalů. Někdo dělá pouze z larev, někdo je mixuje, já osobně vezmu vše dohromady a ve stejném poměru, jako když dělám propolisovou tinkturu, zaliju 40° vodkou. Nechávám 6 týdnů uležet a občas s tím zakvedlám. Mám vyzkoušené, že z jedné „náplně“ mohu udělat až tři tinktury, aniž by se účinky změnily.
Předem ale upozorňuji, že jak to hnusně vypadá, tak to hnusně smrdí, a ještě hůř chutná. Osobně používám taktiku, že požadovaný počet kapek nakapu do štamprdle, dám do toho lžičku medu, zaleju vodou, rozmíchám a teprve takto konzumuji. Co se týká dávkování tinktury. V několika zahraničních (především ruských) odborných knihách jsem zjistila, že existuje několik způsobů. Někdo navrhuje 1 kapku na rok života (u dětí max. 10 kapek) a to celé za jeden den. Jiní zase dávají dávky, které se rovnají 1 polévkové lžíci, a to 3x denně. Mě osobně se osvědčilo začít 15 kapkami /denně (možno rozdělit do dvou dávek – ráno a večer) a v případě, že nevidím požadovaný efekt (neb každý z nás je jiný), tak tuto dávku navýšit na maximálně 45 kapek, tzn. 15 kapek ráno, v poledne a 15 kapek večer. Většinou tato dávka již stačí. Mám bohužel ale také odzkoušeno, že při častém používání, dochází ke ztrátě účinku na daného jedince. Je tedy potřeba dělat mezi jednotlivými kúrami delší pauzy.
Moudré knihy praví, že tinktura ze zavíječe voskového je výborná pro posílení imunity především u dětí a v kombinaci s pylem i na anémii. A především se již několik desítek let používá na léčbu tuberkulózy. Také je vhodný po infarktu myokardu a dokáže snížit i cholesterol. Obsahuje enzym ceráza, který podporuje náhradu srůstů a jizev ve tkáních, které jsou schopné se stahovat a obnovuje průchodnost vejcovodů. Je skvělý při problémech s otěhotněním.
Já s tinkturou mám výborné výsledky v oblasti bronchopulmonálních onemocnění, stručně řečeno – kašel různého původu. Jak již třeba s astmatickým kašlem, přes kašel při Covidu, až po chronické kašle neznámého původu. Při použití zavíječe jsem zaznamenala ještě jeden plusový účinek. Tím jsou jeho povzbuzující účinky (stejně jako u pylu). Jde to ruku v ruce s potřebou nabudit při dlouhotrvajícím a vyčerpávajícím kašli.
Jinak se také používá pro zlepšení činnosti srdce a cévního systému, brání změnám v cévách v důsledku stárnutí. U žen, kromě pomoci při otěhotnění, je vhodný při menopauze. Dá se využívat i pro své antistresové účinky, ovšem zde mám lepší zkušenosti s apilarnilem.
Podmor / zámor jsou vlastně mrtvé včely (podmor jsou včely, které umřou přirozeně, zámor jsou včely, které usmrtíme), kdy se využívá především nízkomolekulární chitosan získaný z chitinového pancíře včel (apisan). Jedná se o univerzální sorbent, schopný vázat obrovské množství látek organického a anorganického původu (toxiny, bakteriální toxiny). Udržuje vlhkost, drží se na pokožce a vytváří tenký a neviditelný povlak. Je zcela netoxický, nehromadí se v horních vrstvách pokožky, bezpečný pro citlivá místa.
Získávání mrtvých včel lze rozdělit na dva způsoby. První způsob je více „etický“, ovšem bych byla velmi opatrná ohledně kvality takto získaných včel. Lze používat mrtvé včely, které se najdou v podmetu. Jsem ovšem přesvědčena, že v takových včelách již začíná hnilobný proces a v případě, že se takto odebírají v období zimy (mezi Vánoci a Silvestrem) a je velká zima, tak pro změnu mají plné výkalové váčky. Jak říkám, tento způsob je sice více etický, ovšem o kvalitě takto sebraného podmoru pro vnitřní použití, mám dosti pochyby (dal by se ale využít na vnější použití). Druhý způsob je již krapek drastičtější. V podletí, kdy krátkověké včely vysedávají venku, protože se do úlu již nevejdou, vezmu sklenici na med, včely naberu a uzavřu. Včely si vytvoří vlastní CO2 a tím se udusí. Ihned je nacpu do lednice (nebo je možné je ihned dát do sušičky na ovoce). Suším je cca 2 dny na 45°C a občasným promícháváním. Takovéto včely voní po čokoládě. Následně je dám do kafemlýnku a rozemelu. Cca plná sklenice včel „udělá“ ½ sklenice rozemletých včel. Takovéto včely pak používám dvěmi způsoby.
Jako první - ty méně kvalitní dám do oleje (cca 1/3 včel: 2/3 olivového oleje) a po cca 2 měsících průběžného míchání, používám jako mast se včelím jedem. Není tak silný, jako je třeba Apireven, ale pro lehčí namožení, akné, bolavé nohy, křečové žíly, atd. se dá krásně využít. Také se dá použít na různé rány. Na Slovensku je výrobce, který Apichitosan vyrábí a mám s ním výborné zkušenosti při léčbě ran. Možná i mnohem lepší, než s propolisem nebo medem. Zvláště, pokud se jedná o rány, které jsou na místech, které se více používají (např. dlaně, prsty). Také jsem jím léčila velmi hluboké rány naší fence, která se omylem napíchla na drát. Díky faktu, že olejový výluh udělá na povrchu rány film, nedostane se tam tak lehce infekce a dá se taková rána nechat otevřená. Samozřejmě, že záleží na typu rány.
Druhý způsob - kvalitnější včelky používám vnitřně jako odvar. 1 polévkovou lžíci podmoru zaliju ½ litrem horké vody (z rychlovarky), následně v malém rendlíčku, na mírném plameni, vařím (lehce probublávám) 2 hodiny. Dále nechám zchladnout a přefiltruji přes kávový filtr. Pak dám dvě polévkové lžíce medu a dvě kávové lžičky propolisu. Tento základní recept je využitelný jako detoxikační kůra, ale také pro léčbu obtíží s prostatou. Pokud k tomuto receptu dodám dvě čajové lžičky pravé cejlonské skořice, tak se recept mění na hubnoucí kůru. A dle mých osobních zkušeností – 5 měsíců braní každý den na lačno ráno 1 polévkové lžíce, dokázalo srazit mých 14kg nadváhy. A není potřeba držet nějaké diety, případně k tomu cvičit. Osobně běhám jedině, když mě někdo honí. Každopádně to opravdu nefunguje, pokud jediný pohyb je gaučing s cestou do lednice. Je potřeba k tomu jíst normálně, klasické porce (žádné přežírání a tuna kalorických bomb) a občas si vyjít i za barák protáhnout tělo a mysl.
Dá se také tvořit tinktura, ale je nutné dodržet maximální obsah použitého alkoholu – 40%. Ideáln je tedy vodka do 40% vol.
Oba produkty jsou sice netradiční, ale fungují výborně. Pokud si netroufáte na vlastní výrobu, můžete využít výrobky, které jsou na Slovensku bez problému k sehnání, případně u některých včelařů, kteří tyto výrobky běžně používají. U nás v Čechách ovšem výrobce s těmito produkty nemáme. Pokud potřebujete radu, obraťte se na mne: 723 933 559 nebo andrea@annkas.eu