Výroba medoviny

Pravá medovina se vyrábí zkvašením medu (podobný princip, jako u vína) a proto nemívá v sobě velké procento alkoholu. Dnešní výrobci medovinu dolihovávají, případně dělají medovici (míchání medu s višňovicí či slivovicí) či medové likéry (s vodkou, rumem), nebo medovec (vypálením medoviny).

Pokud si chcete vyrobit medovinu v domácích podmínkách a to kvašením, je nutné dodržovat maximální čistotu a veškeré komponenty sterilizovat vyvařením. Receptů na výrobu medoviny je mnoho, každý si přidává ingredience dle své chuti.

Výroba medoviny:

30 až 50 kg medu rozpustíme v 70 litrech horké vody, roztok uvedeme do varu a z hladiny sbíráme pěnu. Nemělo by to trvat déle než hodinu. Do medového roztoku je možno přidat špetku chmele, citron, popřípadě pomerančovou kůru, z koření několik zrnek koriandru, kousek muškátového oříšku, které předtím vložíme do plátěného sáčku.

Pokud vyrábíte menší množství medoviny, je nutné poměry upravit. Vychladlý roztok vlijeme do čistého, vysířeného soudku nebo demižonu. Na 1 l tekutiny přidáme 0,3 g středního fosforečnanu amonného. Přidáme zákvas.

Objem sudu nebo demižonu musí být o 1/5 větší než objem roztoku. Používáme kvasnou zátku a necháme kvasit v místnosti okolo 20°C. Po 14 dnech stočíme do nové, čisté nádoby a opět zacpeme kvasnou zátkou. Tentokrát ovšem necháme měsíc ve sklepě či jakékoliv chladné místnosti (cca 12 °C). Cca po půl roce je možné medovinu stáčet do sklenic a konzumovat.

Pro apiterapeutické účinky se využívá spíše výroba medoviny za studena.

Sláveček vyrábí medovinu za studena, a řeknu vám, u nás se po ní jen zapráší. Naší medovinu můžete ochutnat pouze na naší farmě.