Jak poznat pravý med?

  • Pravý med by měl mít jasnou a informativní etiketu. Přečtěte si informace o původu medu, o včelařích a zemědělských praktikách. Nejlepší med je samozřejmě přímo od včela a pro nás je ideální med z České republiky. Je to především dáno tím, že obsahuje nektar a pyl z rostlin, které se vyskytují okolo nás. To je také důvod, proč se na léčbu pylové alergie, používá med, který vznikl z rostin okolo nás, maximálně do 25 km. 
  • Kvalitní med neobsahuje žádné přidané složky, jako je sirup z kukuřice nebo cukr. Přečtěte si seznam složek na etiketě. Pokud najdete něco jiného než med, mohlo by to být varovné znamení. Zároveň existují poze dva druhy medu: květový (měřeno konduktometrem do 80ms) a medovicový (měřeno konduktometrem nad 80ms). Nic jako smíšený med neexistuje. Dále je nutné si uvědomit, že jako jednodruhový med (dle naší legislativy) se může považovat jakýkoliv med, který má daného druhu (nektaru) v sobě alespoň 33%. Tzn. že pokud děvčata donesou med z lípy (33%), a z kaštanu (33%), a z dalších různých květů (33%), tak za klasický květový si včelař naúčtuje např. 200,-/kg, za lipový 250,-/kg a za kaštanový 280,-/kg. A to jen pouze kvůli tomu, že nektaru z kaštanu bylo v medu 33%. Osobně uznávám jednodruhové medy jen dva: akátový (krystalizuje až po 2 letech, je téměř průsvitný, jemná chuť), a lipový (ten poznáte dle chuti - buďto je peprmintová, nebo chutná opravdu po lípě). 
  • Přirozená krystalizace je známka vysoce kvalitního medu. V závislosti na druhu medu a podmínkách skladování může med krystalizovat různou rychlostí (od 2 dnů - řepka, až po několik let - akát). Tekutý med není vždy synonymem kvality. Je nutné se ptát včelaře, na kolik stupňů med rozehřál. Přesáhne-li teplota 50°C, tak se již jedná o pouhé sladidlo, neboť med ztrácí své enzymy a další prospěčné látky.
  • Pravý má specifické aroma a chuť, která závisí na typech květin, ze kterých byl sbírán. Testujte med na jeho bohatou charakteristickou chuť, která ovlivňuje jeho původ. 
  • Barva medu se může zdát od zlaté po tmavohnědou, v závislosti na druhu květů. Vyhněte se medu, který má příliš jasnou barvu, což může být indikátorem přidání cukru nebo barviva.
  • Vyhledávejte regionální nebo lokální značky, které se specializují na med z určité oblasti. Tyto značky často zdůrazňují kvalitu a původ svého medu. Medy jsou pak označené buďto Regionální značkou daného regionu, nebo značkou Klasa, či jinou značkou, který zaručuje kvalitu.
  • Pravý med by měl být dobře rozpustný ve vodě, zatímco sirup s přidanými cukry nebo sirupy mohou zůstat na dně sklenice. Zároveň při stáčení (nebo nalévání do čaje) se med tzv. skládá. 
  • Pravý med může obsahovat malé části vosku nebo pylu. Tyto přirozené prvky jsou známkou autentičnosti a mohou mít i další zdravotní přínosy.

Celkově vzato, rozpoznává pravého medu vyžaduje pozornost k detailům, a schopnost poznat jemné nuance. Kvalitní med je nejen delikatesou, ale také přírodním produktem, který může přinést mnoho prospěchu pro vaše zdraví.

Medík od našich včelek si můžete zakoupit zde.