Klíště a včelí produkty

Zde jsou některá z onemocnění přenášených klíšťaty:

  1. Lymská borrelióza: onemocnění způsobují bakterie Borrelia burgdorferi, které jsou přenášeny klíšťaty. Typické příznaky zahrnují zarudlou kruhovitou vyrážku, horečku a bolesti kloubů. Léčí se antibiotiky, borrelie ohou v těle zůstáváat dlouhé roky.

  2. Klíšťová Encefalitida: je virus přenášený klíšťaty, který způsobuje vážné záněty mozku a míchy. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

  3. Ehrlichia:  onemocnění způsobené bakteriemi přenesenými klíšťaty, které mohou vyvolat horečku, bolesti a nevolnost, zvracení, průjem.

Život klíšťat

Životní cyklus klíšťat se skládá z několika stádií, včetně larválního, nymfálního a dospělého stádia. Klíště se živí krví svého hostitele, a může být nalezeno v porostech trávy a keřů.

Kde najdeme klíšťata

Klíšťata se nejčastěji vyskytují v lesích, parcích, zahradách a dalších travnatých oblastech. Je důležité být opatrný při pobytu v přírodě, zejména v teplých letních měsících, kdy je aktivita klíšťat nejvyšší.

Jak klíště odstranit

Pokud se klíště přisaje na kůži, je důležité ho odstranit co nejdříve a správným způsobem. Použijte pinzetu nebo speciální kleštičky k jemnému vytažení klíštěte, abyste minimalizovali riziko přenosu nemocí. V případě, že se vám v místě přisátí objeví červený flek (může být i méně znatelný), ihned navštivte lékaře.

Apiterapie a klíště

Pro zmírnění následků přisátí klíštětem, doporučuji nejprve celou oblast vydezinfikovat propolisovou tinkturou, a následně do místa přisátí aplikovat žihadlo. Kdo nemá možnost (nebo nemůže ze zdravotních důvodů) aplikovat žihadlo, použije jak propolisovou tinkturu, tak také silnou mast se včelím jedem. Obojí bude natírat alespoň po dobu dvou dní. Dále doporučuji použít zámorovou tinkturu. 

Dále propolis můžete použít i jako repelent. 

Co budete potřebovat:

  • Propolisový extrakt: Můžete jej zakoupit v lékárně nebo vyrobit sami (propolis smíchejte s alkoholem a nechte luhovat).
  • Rostlinný olej: Například olivový, mandlový nebo kokosový olej.
  • Éterický olej: Vyberte si oblíbenou vůni, například levanduli, eukalyptus nebo citronelu.
  • Fľašku s rozprašovačem: Na uložení repelentu.

Postup

  • Připravte propolisový extrakt: Smíchejte propolis s alkoholem (např. v poměru 1:5). Nechte směs luhovat několik dní. Propolisový extrakt by měl být silný a aromatický.
  • Smíchejte repelent: Do fľašky s rozprašovačem nalijte rostlinný olej (např. olivový) Přidejte několik kapek propolisového extraktu a éterického oleje (např. levandule). Důkladně protřepejte.

Aplikace: Před vycházkou do přírody aplikujte repelent na odhalené části těla. Vyhněte se kontaktu s očima a ústy.

Potřebné včelí produkty můžete najít zde.