Útoky včel, vosk a sršňů: Jak se bránit proti jejich jedu?

CHEMICKÝ KOKTEJL S NÁSLEDKY

Žihadlo je jako každá injekční stříkačka, jenž do našeho těla vpravuje specifický koktejl chemikálií. Včelí se může pochlubit látkami jako melitin apamin nebo hyaluronidáza , zatímco vosy mají v zásobě směs enzymů, proteinů a peptidů. Sršně jsou zase nechvalně známé svým vysokým obsahem acetylcholinu. Každý z nich má jedinečnou chemickou podobu a účinky, ale všichni tři dokážou zasáhnout člověka s různou intenzitou bolesti a zdravotních komplikací.

VÍTE, KOLIK JEDU JE VE VPICHU?

Průměrný žihadlo včely napumpuje do oběti přibližně 50 mikrogramů jedu, přičemž představuje snížení množství v rozmezí 2 až 15 mikrogramů. Co se týče sršního bodnutí, množství může dosáhnout smrtelných dávek.

  • Včely: K dodání smrtelné dávky průměrnému dospělému stačí asi 200 žihadel.
  • Vosy: Jinak zdravý dospělý člověk může přežít až 500 bodnutí.
  • Sršni: Sršních žihadel byste potřebovali cca 1000, neboť vstřikují menší množství jedu, než včely a jejich jed není tolik toxický.

DOMÁCÍ PRVNÍ POMOC

Když přijde na lámání chleba a vy si po návštěvě našich kamarádů přivezete nepříjemné píchnutí, nemusíte panikařit. Osvědčenými domácími prostředky jsou například med , jablečný ocet či aloe vera gel, které můžete aplikovat přímo na místo bodnutí. Led nebo studený obklad mohou také pomoci uklidit místo útoku. Velmi dobrým pomocníkem je i propolisová tinktura, která zmírňuje otoky, a zároveň u včelího bodnutí, růší účinky včelího jedu.

ANAFYLAKTICKÝ ŠOK

Anafylaktický šok je extrémní reakce našeho těla na alergen, ve zmiňovaném případě na hmyzí jed. Jeho příznaky se mohou projevovat různě intenzivně, od kopřivky po náhlý pokles krevního tlaku či ztíženého dýchání. V takových případech je nutné okamžitě volat lékaře, neboť anafylaxe může rychle vést ke kritickému ohrožení života.

Další zajímavosti o včelách se dozvíte na našem blogu.