Jak včely vidí: všude samá záře
Oči včel: složené a jednoduché
-
Složené oči:
- Včelky mají dvě velké složené oči, které jsou tvořeny tisíci malých čoček, nazývaných omatidia. Dělnice má cca 3 tisíce částí (facet) v jednom oku, a trubec má cca 6 ,5tisíc částí (facet) v jednom oku.
- Tyto omatidia umožňují včelkám vnímat svět kolem sebe. Každé omatidium funguje jako samostatný malý objektiv.
- Díky složeným očím mají včelky široký zorný úhel a jsou schopny rychle reagovat na pohyb.
-
Jednoduchá očka (Ocelli):
- Včelky mají také tři menší jednoduchá očka, umístěná na temeni hlavy.
- Tato očka jim pomáhají udržovat stabilitu při letu a vnímat intenzitu světla. Orientují se, kde je slunce. A to díky těmto očkám vidí i přes mraky.
Barvy a ultrafialové spektrum
- Barvy: Včelky nevnímají barvy jako my, ale mají schopnost vidět i ultrafialové paprsky. Červenou mají jako černou. Nejvírazněji vidí: oranžovou, žlutou, zelenou, modrozelenou, modrofialovou.
- Ultrafialové spektrum: Květy mají na sobě plochy, které odrážejí ultrafialové záření. Včelky tak vidí květy jako osvětlené přistávací dráhy.
- Orientace při letu: Včelky se orientují podle polohy slunce. Jejich citlivost na bílou, černou, fialovou, žlutou, oranžovou a modrou barvu jim pomáhá při hledání květů.
Podpora včel: pestřejší zahrada
- Pokud máte na zahradě včelky, můžete je potěšit pestřejší zahradou, kde kvetou různé druhy rostlin.
- Čím více druhů kvetoucích rostlin, tím více druhů samotářek (ale i jiných opylovačů) můžeme na takové zahradě potkávat.
Včelky jsou nejenom důležité pro opylování rostlin, ale také nám poskytují med a další produkty. Mějme na ně tedy ohled a podpořme je v jejich úkolu! 🐝🌸
Rádi byste dostali novinky z našeho úlu, jako první? Zanechte nám váš e-mail a my vám je jednou za týden pošleme.