Povídání o životě včel 4.díl

Když uletí včelaři včely, znamená to, že se tzv. vyrojily. Rojení je přirozená vlastnost včel, vedoucí k zajištění budoucího následovnictví včelstva. Je to vlastně přirozené množení. Ano, včely se množí pomocí vajíček, které matka klade, ale je to stále v rámci jedné rodiny. Je to podobné, jako když vám vaše ratolest vylétne z hnízda (vyrojí se) a pořídí si vlastní rodinu (včelstvo). Jen u včel je to trošku „náročnější“ a objemnější.

K rojení dochází z několika důvodů. Nejčastějším důvodem je, že se dělnice krmičky nudí, protože je jich více, než je plodu, který by mohly krmit. Pak spořádávají mateří kašičku, která se jim tvoří a nenašla uplatnění jinde. Dalším důvodem je například nedostatek místa v úlu (pozdní rozšíření), či hlad. Ano, i díky hladu a nedostatku snůšky se mohou včely vyrojit. Takže bych ráda apelovala na všechny zahrádkáře, prosím zasaďte medonosné rostliny.

To vše je nabudí k tzv. rojové náladě. Vyberou si nejkvalitnější dělničí vajíčko (v případě, že ve včelstvu převládají supersestry – včely jenž mají společného otce, tak geneticky jim příbuzné vajíčko) a šup s ním někam na okraj rámečku. A ideálně tak, aby ho včelař nebo stará matka nenašli. Vytvoří z něj matečník (budou dané vajíčko krmit mateří kašičkou). Aby toho nebylo málo, tak vytvoří těch matečníků víc. Co kdyby náhodou, že? V jednom včelstvu může být i dvacet matečníků. Pokud nová matka těsně po vylíhnutí nezabije zbylé matky, mohou vzniknout i tzv. poroje, což znamená, že z jednoho včelstva je více rojů.

Ze včelstva ale nevylétá nová matka. Vždy vylétne stará matka s částí dělnic, které mají v medném váčku zásoby. Také je následují trubci. Každopádně, než dojde k vyrojení, včely se na to připravují asi měsíc. Přestanou vydatně krmit matku, aby byla lehčí a mohla bez problémů uletět dlouhou vzdálenost. Tím také matka neklade tak, jak by v daném období měla. Dělnice pátračky hledají vhodné místo, kam by se mohly přestěhovat. Většinou to může být díra ve stromě, ve zdi, starý odložený úl, nebo cokoliv, co jim přijde vhodné. Tím, že se zabývají jinou „prací“, tak některé létavky nenosí dostatek zásob do včelstva. Proč také, když ho vlastně nakonec opustí. Těsně před vylíhnutím nové matky, stará matka zavelí k odletu. Opustí úl a letí tam, kde pátračky vytipují nejvhodnější místo. Někdy je můžete vidět viset na stromě. Naše děvčata si speciálně vybírají stromy vysoké a sedávají většinou až od 12 metrů výš. Ony totiž vědí, že máme závratě. Každopádně přistání na stromě většinou bývá mezipřistáním, které slouží k ujasnění si cíle a faktu, že tedy opravdu opouští domov.

Mezitím se začne rodit nová matka. Ta dává kvákáním na vědomí, že je tady, a že by se jí zbylé dělnice měly věnovat. Takže jí pomáhají s otevřením matečníku a následně jí očistí a nakrmí. V případě, že najde nová matka další matečníky, použije žihadlo a probodne matky, které v nich jsou. Hold dle hesla: „Teď královnou jsem já!“

Taková matka se následně vydá na snubní let, kde se spáří s 8 až 16 trubci. Jak to s nimi dopadne, jsme si říkali v minulých dílech.

A co když potkáte roj? Pokud potkáte roj, tak se nemusíte bát. Říká se, že takový roj si můžeme i pohladit. Děvčata mají spoustu své práce, aby našly vhodné místo na přenocování. Pokud do nich nebudete píchat, nějak je atakovat, tak vám nic neudělají. Každopádně manipulace s nimi je vhodná pouze pro včelaře. Zavolejte tedy tomu svému včelaři, že jste viděli roj a on ho již odchytí. Pokud žádného včelaře neznáte, zavolejte hasiče. Ti ovšem většinou včely zabijí.

A na závěr malá zajímavost. Kdybyste v tomto období viděli mou maličkost, jak běhám po zahradě s kovovým kýblem a rozpěrákem práskám do toho kýble, tak jsem se nezbláznila. I když to asi tak vypadá. Zvuk kovu o kov navozuje pocit blížící se bouřky. Roj, který se má k odletu nebo poletuje nad úlem, se tak dá usadit buďto k úlu, nebo na nejbližší strom. Zatím mám úspěšnost 70%, což za tu námahu stojí.

Pokud vás zajímají včelí produkty, tak se nezapomeňte podívat na náš blog.