Včelí produkty pro péči o nervový systém

Nervový systém

Nervový systém je klíčovým řídícím centrem našeho těla. Skládá se z mozku, míchy a nervů. Jeho úkolem je zachycovat a zpracovávat podněty působící na organismus a zajišťovat odpovídající reakce na tyto podněty. Nervový systém také řídí další tělesné systémy a procesy, jako je trávení, dýchání a sexuální vývoj (puberta) .

Váš nervový systém je řídícím centrem vašeho těla. Pochází z vašeho mozku a řídí vaše pohyby, myšlenky a automatické reakce na svět kolem vás. Tento komplexní systém ovlivňuje téměř vše, co děláte, myslíte, říkáte nebo cítíte. Zahrnuje několik klíčových aspektů:

  1. Centrální nervový systém (CNS): Tvoří ho mozek a mícha. Vaše mozek používá nervy k odesílání zpráv do zbytku těla. Každý nerv má ochrannou vnější vrstvu zvanou myelin, který izoluje nerv a pomáhá přenášet zprávy.

  2. Periferní nervový systém (PNS): Tvoří ho mnoho nervů, které se rozvětvují z vašeho CNS po celém těle. Tyto nervy se dělí na:

    • Motorické neurony: Ovlivňují pohyblivost svalů.
    • Senzitivní neurony: Informují mozek o tom, co se děje v těle.
  3. Vegetativní nervový systém: Tvoří ho sympatický a parasympatický nervový systém. Reguluje nevědomé funkce, jako je srdeční rytmus, trávení a dýchání.

Včelí produkty pro péči o nervový systém

  1. Mateří kašička a její vliv na nervový systém

    Mateří kašička je jedním ze základních včelích produktů. Její konzistence připomíná homogenní smetanovou až želatinovou kašičku bílé barvy, která může mít také nádech dožluta nebo dookrova. Má kyselou až hořko-kyselou chuť a typickou fenolickou vůni. Co všechno obsahuje a jak může pozitivně ovlivnit nervový systém?

    1. Vitamíny a minerály: Mateří kašička je bohatá na vitamíny, jako je B1 (reguluje hospodaření s cukry a chrání centrální nervový systém) a B2 (důležitý pro růst, pokožku a sliznice). Obsahuje také minerální látky, které jsou pro nervový systém důležité.

    2. Antibiotické vlastnosti: Mateří kašička má antibiotické účinky, což může pomoci při prevenci některých onemocnění.

    3. Vliv na psychiku a spánek: Konzumace mateří kašičky může pozitivně ovlivnit nervový systém a psychiku člověka. Má také příznivý vliv na spánek.

    4. Podpora plodnosti a vitality: Díky konzumaci mateří kašičky má včelí matka mimořádně velkou vitalitu v plodování. Může zaplodovat velké množství vajíček za den. Z tohoto důvodu se často používá při neplodnosti žen, endometrióze, a dalších zdravotních obtíží ženských orgánů.

    5. Dlouhověkost: Matka se dožívá 3 až 5 let, což je výjimečně dlouhá doba včelího života. Mateří kašička je jedním z faktorů, který to umožňuje. Současně má mateří kašička schopnost obnovovat orgány na buněčné úrovni.

  2. Účinky včelího jedu na nervový systém

    1. Paralýza a pohybové ochrnutí: Včelí jed působí na paralýzu a pohybové ochrnutí. Působí na nervovou soustavu, což může vést k obnovení svalových kontrakcí a zlepšení potíží s pohybem.

    2. Snížení krevního tlaku: Včelí jed může snížit krevní tlak, což může být prospěšné u lidí s hypertenzí, ale i s onemocněním, které je závislé na zvýšeném tlaku (glaukom).

    3. Stimulace syntézy prostaglandinů: Prostaglandiny jsou látky, které ovlivňují zánětlivé procesy v těle. Včelí jed může stimulovat jejich tvorbu, kdy nejprve "způsobí" zánět (při vpichu žihadlem), ale následně tento zánět eliminuje.

    4. Analgetické účinky: Včelí jed má analgetické účinky, což znamená, že může zmírnit bolest.

Onemocnění nervového systému

Nemoci nervového systému zahrnují velký počet chorob, z nichž většina je závažná. Některé z nejběžnějších onemocnění jsou:

  1. Mrtvice (iktus): Vzniká následkem buď ucpání cév mozku nebo jejich prasknutím. Je to velmi závažné onemocnění, které vyžaduje okamžitou léčbu. Ke včelímu jedu a mateří kašičce, je vhodné využít i zavíječe voskového (kvůli zjizvení), zámor (kvůli snížení tlaku a očistě), pyl (pro rychlejší regeneraci).

  2. Alzheimerova choroba: Postihuje paměť a kognitivní funkce. Kromě včelího jedu a mateří kašičky, je vhodné využít pyl (regenerace), propolis (eliminace zánětlivých ložisek).

  3. Parkinsonova choroba: Ovlivňuje pohyby a svalovou kontrolu. Kromě včelího jedu a mateří kašičky, je vhodné opět používat zámor (detoxikace, obnova buněk), pyl (rychlejší rekonvalescence).

  4. Roztroušená skleróza: Autoimunitní onemocnění, které postihuje myelin nervových vláken. Kromě včelího jedu a mateří kašičky je vhodný propolis (eliminace zánětlivých procesů), zámor (detoxikace).

  5. Epilepsie: Porucha elektrické aktivity mozku. Kromě včelího jedu a mateří kašičky, je vhodné využít i pyl (rychlejší rekonvalescence), zámor (detoxikace).

  6. Diabetická neuropatie: Poškození nervů v důsledku cukrovky. Využití včelího jedu a mateří kašičky lze doplnit propolisem, zámorem. Také je nutné nasadit pyl.

  7. Myopatie: Postihuje svaly. Stejně jako u neuropatie, vhodné je doplnit zámorem, pylem a propolisem.

  8. Obrna: Porucha pohybu a svalové síly. Zámor a pyl jsou ideální pro doplnění mateří kašičky a včelího jedu. 

  9. Migréna: Silné bolesti hlavy. Kromě mateří kašičky a včelího jedu je vhodné použít propolis (rychlé okysličení hlavy), zámor (detoxikace), pyl.

  10. Otřes mozku: Často spojen s úrazy hlavy. Ideální je zámor, pyl (na rychlejší rekonvalescenci. 

Veškeré včelí produkty (kromě pergy) se berou cca 1/2 hodiny před jídlem. Aby včelí produkty fungovaly lépe, je nutné využít jejich synergii, tzn. používat minimálně 3 včelí produkty najednou. Základ je určitě med, který má na náš nervový systém blahodárné účinky a velmi dobře doplňuje další včelí produkty.