Psychické a fyzické vyčerpání, nebo když se cítíte k.o.

Fyzické a psychické vyčerpání: dvojí boj

Fyzické vyčerpání je stav, který mnozí z nás dobře znají. Je to pocit, kdy jsme po fyzické námaze tak unaveni, že i ty nejjednodušší úkoly se zdají být nadlidským úsilím. Může to být důsledek dlouhého dne v práci, intenzivního cvičení, nebo dokonce nedostatku spánku. Toto vyčerpání je často doprovázeno svalovou bolestí, únavou a potřebou odpočinku.  

Na druhé straně psychické vyčerpání je méně viditelné, ale neméně závažné. Je to stav, kdy naše mentální kapacity jsou přetíženy dlouhodobým stresem, emočními zátěžemi nebo intenzivním soustředěním. Může se projevit jako obtížnost soustředit se, zapomětlivost, nebo dokonce změna nálady. 

Největším problémem je, když se psychické vyčerpání projeví ve fyzických symptomech. V tu chvíli již nemá tělo zásobní energi na kterou by jelo, a může to člověka velmi na dlouho vyřadit z běžného života. Příznaky jsou pak pláč, nesnesitelná únava až vyčerpání, třes, problém s chůzí, atd. 

Jak se projevuje vyčerpání?

Fyzické příznaky mohou zahrnovat:

  • Bolesti svalů a kloubů
  • Únava a slabost
  • Poruchy spánku
  • Bolesti hlavy

Psychické příznaky mohou zahrnovat:

  • Deprese a úzkost
  • Apatie a ztráta motivace
  • Podrážděnost a změny nálady
  • Obtíže s pamětí a koncentrací

Jak předcházet a řešit vyčerpání?

Prevence je klíčová. Je důležité naslouchat signálům našeho těla a mysli, a reagovat na ně dříve, než dojde k vyčerpání. Workoholismus a pedantce na nesmyslné věci (např. úklid), může toto vyčerpání ještě prohloubit, a to až zahranici kdy není již cesta zpět. V tom případě je pak na snadně návštěva psychologa či psychiatra, a alespoň na nějaké období, konzumace antidepresiv. Abyste se tomu vyhnuli, mám pro vás několik tipů:

  • Dostatek spánku: Kvalitní spánek je základem pro regeneraci těla i mysli. Spát bychom měli chodit alespoň okolo 9 hodiny nejpozději, a měli bychom si dopřát 8-9 hodin spánku. Pro lepší spánek je dobré si dát večer skleničku teplého mléka s medem.
  • Vyvážená strava: Správná výživa může pomoci zvýšit naši energii a odolnost vůči stresu. Pokud jste ale stejní jako já, že kolikrát nemáte čas se pořádně najíst (ano, jsem workoholik se syndomem vyhoření a totálního vyčerpání organismu, takže vím o čem mluvím), je vhodné používat i včelí doplňky, jako je med, pyl, mateří kašička. Tato kombinace vám pomůže se nastartovat, získat více energie, ale také pomůže vašemu imunitnímu systému, který díky totálnímu vyčerpání nemá sílu na boj s obyčejnými nemocemi. 
  • Pravidelný odpočinek: Čas strávený relaxací a odpočinkem pomáhá obnovit naše mentální síly. Je zcela normální, a neměli byste z toho být špatní, když se prostě po dvou, třech hodinách práce seberete, a jdete si lehnout nebo jen sednout s tím, že "koukáte do blba". Vaše tělo vám jen poděkuje, protože tím načerpáte alespoň trošku energie. Pravidelné přestávky si udělejte dle vašich potřeb. Já třeba začínala na 1/2 hodině práce a 1 hodině přestávky. Víc mé tělo nezvládlo. S relaxací pomáhají výborně i včely - pobyt v apidomku.
  • Fyzická aktivita: Pravidelné cvičení může pomoci snížit stres a zlepšit fyzickou kondici. Ale i zde platí, že méně je více. Pokud jste totálně vyčerpaní, bohatě stačí si občas (ne jednou za rok, ale jednou týdně je dobrý začátek) zajít na procházku třeba do parku, lesa, nebo někam, kde je vám dobře. Ideální je příroda. Kupodivu (i když to zní divně), velice pomáhá objímání stromů, ležení v trávě, nebo koukání na potůček. 
  • Pozitivní myšlení: Udržování pozitivního přístupu může pomoci zvládat stresové situace lépe. Je mi ale jasné, že při totálním vyčerpání je těžké najít to pozitivní myšlení. Zvláště když vidíte, kolik máte práce, a že se ta potvora za vás stejně neudělá. Zkuste si říct o pomoc. Není to ostuda, ale doslova pud sebezáchovy. A prostě si řekněte, že odpočinek je fajn, načerpáte více síly a budete opět schopní dělat to, co vás baví. Radujte se z maličkostí - pozorujte přírodu okolo, najednou uvidíte krásné rostliny které jste původně přehlíželi, veverku jak si to štráduje po sousedovic plotě, nebo poslouchejte ptáky a jejich zpěv. Mateří kašička a apilarnil jsou dva produkty, které je dobré brát nejen pro pozitivní myšlení. Používají se i při lehké depresi. Rozhodně ale nezapomínejte na med a pyl (ideálně pylovou konzervu v medu), která vám dodá energii a zlepší náladu. 

Řešení vyčerpání vyžaduje individuální přístup. Je důležité identifikovat příčiny stresu a naučit se je řešit. Fyzické a psychické vyčerpání jsou dvě strany téže mince, a je důležité se o obě starat s rovnakou péčí. Uvědomění si tohoto spojení mezi tělem a myslí je prvním krokem k lepšímu zdraví a pohodě.