Klíště

Prevence nejdříve!

Ideální je samozřejmě nikam nechodit, ale to není vhodné ani pro naše fyzické, ale už vůbec ne pro naše psychické zdraví. Takže začneme repelentem. Repelent se včelími produkty si můžete vyrobit dle receptu zde. Nezapomeňte se tím repelentem postříkat :), ideálně na oděv i tělo, vyhněte se očím a sliznicím.

Určitě je lepší používat dlouhé kalhoty a dlouhé triko, když jdeme do lesa, nebo se budeme brodit vysokou trávou.

Když už se přisaje

Někteří klíšťatům chutnáme více, na některé nejdou vůbec. Pokud se ale přisaje, tak je nutné ho co nejdřív odstranit. Odstranit ho můžete "udušením" v oleji, nebo vytočením proti směru hodinových ručiček. Ideálně pinzetou. Klíště po vytočení nenechte jen tak někde zevlovat, aby se nepřicuclo třeba na kamaráda. Spláchněte ho, nebo pořádně rozdrťte. 

Následně je potřeba místo pořádně desinfikovat, ideálně propolisovou tinkturou! Následně aplikujte včelí jed. Pokud jste včelař, použijte žihadlo přímo do místa vpichu, ideálně alespoň 2-3 dny. Pokud včelař nejste, a nevíte jestli jste alergičtí, tak použijte silnou mast se včelím jedem. Silnou, ne něco, co okolo včelího jedu jen proletělo. V tomto případě doporučuji mazat několikrát za den, alespoň po dobu jednoho týdne. 

Po tom, co už jsem na klíště zapomněl

Místo, kde bylo klíště sledujte alespoň pár měsíců (cca 3), a v případě, že se objeví červený flek, běžte ihned k lékaři! Může se jednat o Lymskou borreliozu! 

Další podrobnosti se dozvíte na našem blogu