Včelí produkty na jizvy

Med

Med je jedním z nejznámějších a nejvšestrannějších produktů včelařství. Díky svým antiseptickým vlastnostem je vynikajícím pomocníkem v procesu hojení. Aplikace medu na jizvy může pomoci snižovat jejich zánětlivost a podporovat novou tkáňovou tvorbu. Med obsahuje enzymy, které čistí ránu a zároveň udržují vlhké prostředí, což je klíčové pro správné hojení bez tvorby rozsáhlých jizevnatých tkání. Med je ideální v začátcích péče o jizvu. Tzn., když je jizva ještě stále živá. Rána se tychleji hojí a v případě problémů (hnisání, krvácení, špatné hojení), dokáže med zasáhnout a vytvořit prostředí, ve kterém se rána hojí bez problému. Ideální varianta je smíchat med a propolis (silnou propolisovou mast).

Propolis

Propolis, smolná substance, kterou včely vytvářejí z pryskyřice stromů, má vynikající antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Používá se jako přírodní lék na mnoho kožních problémů, včetně jizev. Jeho aplikace na jizvy může pomoci redukovat zarudnutí a otok, a také urychlit proces obnovy pokožky. Propolis může být aplikován přímo na jizvu ve formě masti nebo krému. Nedoporučuji používat tinkturu, neboť tinktura, díky přítomnosti alkoholu, může více vysušovat a dráždit pokožku. Vhodnější je třeba kombinace propolisové masti a medu

Včelí jed

Ačkoli použití včelího jedu může znít trochu odvážně, jeho aplikace v terapii jizev má vědecké opodstatnění. Včelí jed obsahuje melitin, peptid, který stimuluje cirkulaci krve a má protizánětlivé účinky. Při aplikaci v omezených a kontrolovaných množstvích může včelí jed pomoci zlepšit vzhled jizev tím, že podporuje obnovu tkáně. Při jizvách (starších, nebo již neproblematických - tzn. že nehnisají ani nekrvácí), je možné používat mast se včelím jedem, aby zjizvené tkáně bylo co nejméně, a obnovila se v daném místě správná cirkulace. Pro lepší hojení čerstvé rány doporučuji mast se včelím jedem a propolisem. Samotná silná jedová mast pak funguje na starší jizvy, které jsou nevzhledné, mají v sobě prolákliny či uzlíky (přejedete přes jizvu prstem a jsou místa kde je hrbol, kde je ďůlek, kde jizva brní, nebo kde jizva je zcela necitelná). Takovouto jizvu následně řádně a pravidelně masírujeme pomocí této silné masti se včelím jedem. Včelaři (moc nedoporučuji řešit plošně nevčelařům), můžou používat i žihadla včel, kdy se jedním žihadlem opíchává celá jizva, a to především ve zmíněných problematických místech. 

Zavíječ voskový

Méně známý, ale neméně důležitý, zavíječ voskový (Galleria mellonella) produkuje larvy, které se živí včelím voskem. Enzymy produkované těmito larvami mohou být použity v krémech a mastech k podpoře hojení jizev. Tyto enzymy rozkládají odumřelou tkáň, čímž umožňují její nahrazení zdravější novou tkání. Stejně tak působí i tinktura ze zavíječe na vnitřní zjizvení, např. po infarktu miokardu, mrtvičce, operacích v pánevní oblasti, atd. Pokud byste měli zájem o tinkturu ze zavíječe voskového, která má spoustu dalších benefitů, např. při léčbě respiračních onemocnění, tak mne neváhejte kontaktovat.

Při používání včelích produktů pro léčbu jizev je důležité mít na paměti, že kvalita produktů a způsob jejich aplikace mohou výrazně ovlivnit výsledky. Vždy hledejte produkty od renomovaných dodavatelů a konzultujte jejich použití s odborníkem, obzvlášť pokud máte citlivou nebo alergickou pokožku.